Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
 
   

      Malatya İl Emniyet Müdürlüğümüzce daha önce Büro Amirliği bazında faaliyet gösteren uyuşturucu ile mücadele birimlerimizin, Aralık 2015 tarihinde Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürlüğümüzün kurulması ile çalışmalarını daha etkin ve yoğun yürütmesi sağlanmış, 2016 yılında uyuşturucu maddelerinin yurt içinde nakledilmesi ve satışının engellenmesi, uyuşturucu suç soruşturmalarında örgütün tüm unsurlarının deşifre edilmesine yönelik suç öncesi ve sonrası çalışmalara ağırlık verilmiştir.

Yürütülen bu çalışmalar kapsamında İlimiz genelinde uyuşturucu madde ticareti yapıldığı veya kullanıldığı değerlendirilen toplam 179 olaya müdahale edilmiş,  bu olaylara karıştıkları tespit edilen 314 şüpheli şahıs hakkında yasal işlem yapılmış, toplam 144 şüphelinin tutuklanarak cezaevine teslimi sağlanmıştır.

Yapılan bu çalışmalar sonucu yaklaşık 1 ton esrar maddesi ele geçirilmiş, söz konusu esrar maddesinin yaklaşık % 75’i ilimizin çeşitli noktalarında oluşturulan yol uygulamaları sonucu ele geçirilen ve batı illerine sevk edilen veya ilimize sokulmak istenilen esrar maddesinden oluşmuştur. Ele geçirilen esrar maddesinin yaklaşık %25’lik kısmı ise ilimiz genelinde sokak satıcılarına yönelik yürütülen çalışmalar sonucu ele geçirilen esrar maddesinden oluşmaktadır.

Yürütülen çalışmalar sonucu ele geçirilen yaklaşık 134 kg eroin maddesinin tamamı ile 1.416 gram metanfetamin maddesinin tamamı, yol uygulamaları sonucu ele geçirilen ve batı illerine sevki esnasında İl Emniyet Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar sonucu yakalanan uyuşturucu maddelerinden oluşmaktadır. Yine sokak satıcılarına yönelik çalışmalar sonucu ilimize sokulmaya çalışılan yaklaşık 5700 adet uyuşturucu ve uyarıcı hap ele geçirilmiştir.

Toplumun huzur ve güvenliğini tehdit eden en büyük unsurlardan biri olan uyuşturucu madde kullanımı ve ticaretine yönelik olarak Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planında belirtilen hususlar doğrultusunda Malatya İl Emniyet Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarda ana hedeflerimiz Uyuşturucu madde kaçakçılığını önlemek, sokak düzeyinde uyuşturucu maddelere ulaşılabilirliğini ortadan kaldırmaktır.

            Bu suçla mücadelede halkımızdan aldığımız destek ve güç ile yürüttüğümüz çalışmalarımız, aralıksız ve artarak devam edilecektir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

 

MALATYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

 
 
 
  • POLİS RADYOSU
  • EDEVLET
  • KURUMSAL EPOSTA
  • POLSAN
  • MALATYA POLİS EŞLERİ DERNEĞİ
  • POLİS AKADEMİSİ
  • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
  • BİMER